Stošestindevetdeseta epizoda podkasta O.B.O.D. je četrta epizoda meseca vesterna. Agenti Mito, Igor in Aljoša tokrat govorijo o vesternu v novem Hollywoodu (1970–1980), večinoma pa o t. i. revizionističnih vesternih. Igor pravi, da so revizionistični vesterni tragedije, da je nasilje Divje horde odraz nasilja ameriške vojne v Vietnamu, Little Big Man je po njegovem mnenju prednik filma Forrest Gump, mimogrede pa razloži tudi genezo komada Mrs. Robinson; Mito pravi, da je revizionistični vestern že avtorski, zlasti pa postmodernistični film, v katerem se miti kenslajo in razkosavajo, McCabe & Mrs. Miller pa je po njegovem mnenju neposreden napad na kapitalizem, ki prikazuje ameriški mit kot rezultat “dolarhlepnosti”, a tudi najbolj startrekovski film; Aljoša ugotavlja, da se v vesternu v novem hollywoodu že pozna, da se žanr muči s sabo, da stvari pokajo po šivih, ameriški mit v njih živi zombijevsko življenje, jasno je, da je utemeljen na laži, sicer pa se navdušuje nad filmom Soldier Blue, ki je romantična komedija z začetkom in koncem v gravžasti grozljivki. Govorijo še o hipijih, Vietnamu, smrti, videospotih, Leonardu Cohenu na neprimernih mestih, nemrtvih igralkah in izvoru epidemije aidsa. Citat epizode: »Če kdo ve, potem vem jaz.«
Podcast: Download (Duration: 1:03:39 — 30.1MB)
Naroči se:
O.B.O.D. je na Twitterju, na Facebooku in Instagramu. Tam nam lahko težite, sugerirate, čestitate in pozdravljate.
NUCNIK:
Podrobneje govorijo o filmih The Man Who Shot Liberty Valance (1962), The Wild Bunch (1969), Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969), Little Big Man (1970), McCabe & Mrs. Miller (1971), Pat Garrett and Billy the Kid (1973) in Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull’s History Lesson (1976).
PRIBOLJŠKI:
Še vedno lahko podpišeš za varen in dostopen splav: klik. Hvala!
P.S.
Za džingl uporabljamo izsek iz tegale komada. Mimogrede, če splezate na drevo povezav, imate vse povezave na enem mestu. Lahko nas poiščete tudi na Discordu!